Giant

Kolejnym producentem, którego prezentujemy na naszym blogu, jest Giant!

Giant Manufacturing Company zostało założone na Tajwanie w 1972 roku przez Kinga Liu (widocznego na zdjęciu poniżej po prawej stronie, razem z Giant CEO Tony'm Lo).

timeline_1972_landscape_v2jpg

Początkowo firma produkowała rowery dla niektórych światowych marek. W 1981 r. przerodziła się ona w znaną dzisiaj markę Giant.

W 1987 r. marka przedstawiła swój pierwszy rower z włókna węglowego – Cadex 980 C. Zbudowany na ramie z włókna węglowego z aluminiowymi mufami suportowymi, model ten uważany jest za pierwszy atrakcyjny cenowo rower wykonany z kompozytów i dostępny dla masowego odbiorcy.

timeline_1988_carbon_pioneersjpg


Pierwsze sukcesy kolarskie i nowe projekty

W 1995 r. Giant sponsorował swoją pierwszą drużynę kolarzy górskich. Jej członkami byli Amerykanin John „Johny T” Tomac oraz norweska gwiazda cross-country Rune Hoydahl. Dwa lata później miała miejsce premiera pierwszej na świecie ramy typu Compact Road, którą wybrał zespół ONCE ProTour. Nowy projekt zapewniał większą sztywność, lepsze prowadzenie i niższą wagę, dzięki obniżonej górnej rurze i zmniejszonemu tylnemu trójkątowi.

Kolejną innowacją było wprowadzone w 2004 r. zawieszenie Maestro, wykorzystujące cztery punkty obrotu i dwa elementy pośrednie tworzące wirtualny punkt obrotu. Ogranicza to wpływ pedałowania na pracę zawieszenia i siłę hamowania, podczas gdy zawieszenie pozostaje aktywne w trakcie jazdy w terenie.

W 2008 r. powstała siostrzana marka Liv/Giant, produkująca rowery dla kobiet.

Kolejne wyróżnienia

W 2009 r. Giant rozpoczął współpracę z grupą Rabobank ProTour. Kolarz tej grupy, Denis Menchov, wygrał Giro d'Italia na rowerze Giant TCR Advanced SL.

timeline_2009_landscape_v2jpg

Rok później Giant wygrał nagrodę Eurobike Award czwarty rok z rzędu. Modele CityStorm (2007), CitySpeed (2008), Accend (2009) oraz MIO i Twist Esprit (2010) zostały docenione przez International Forum Design za innowacyjność projektów.


W 2013 r. Giant stał się pierwszym dużym producentem, który wprowadził pełną linię rowerów górskich z innowacyjną technologią koła 27,5 cala.

W 2017 r. Team Sunweb miał swój najlepszy sezon w historii wyścigów na rowerach Giant. Tom Dumoulin zwyciężył podczas Giro d'Italia, co dało zespołowi pierwsze w historii zwycięstwo w wielkim wyścigu. W dalszej części sezonu, podczas Tour de France, Warren Barguil wygrał klasyfikację King of the Mountains, a Michael Matthews zwyciężył w klasyfikacji punktowej.

about_us_dumo_girojpg
Innowacyjny model szutrowy

Po rocznej fazie rozwoju, w której uczestniczyli zawodnicy Giant Factory Off-Road Team, w 2018 r. wprowadzono na rynek całkowicie nowy rower szutrowy Revolt Advanced. Dzięki specjalnie zaprojektowanej, lekkiej ramie kompozytowej oraz takim innowacjom, jak sztyca podsiodłowa i kierownica w technologii D-Fuse, rower ten nadaje się dla zawodników startujących w najbardziej prestiżowych wyścigach gravelowych, takich jak Dirty Kanza czy Gravel Worlds.

Najnowszy TCR

W 2020 r. swoją premierę miał TCR dziewiątej generacji, który został opracowany we współpracy z zawodnikami CCC Team na czele z mistrzem olimpijskim Gregiem Van Avermaetem. Po roku testów, w tym zwycięstwie Van Avermaeta odniesionym jeszcze na prototypie (Grand Prix Cycliste de Montréal 2019), nowy TCR Advanced SL Disc został zaprezentowany światu. Jest on najnowszą wersją legendarnego roweru, który od 1998 roku nieustannie przesuwa granice osiągów w wyścigach szosowych – lżejszą, sztywniejszą i bardziej aerodynamiczną niż poprzednia generacja.