Jak ubrać się na rower zimą ?

kurtki zimajpgGórna część ciała

Niezależnie od tego, czy jeździsz na rowerze szosowym czy MTB  , aby zapewnić ciepło i wygodę podczas zimniejszych przejażdżek, niezbędne jest nakładanie warstw tzw. "ubranie się na cebulę " . Warstwa bazowa przylega do skóry, odprowadza wilgoć i reguluje temperaturę ciała idealnym rozwiązaniem jest bielizna termiczna . Warstwa środkowa zapewnia izolację. Warstwa zewnętrzna jest wiatro odporna i często wodoodporna.

Warstwa podstawowa pomaga regulować temperaturę ciała poprzez odprowadzanie wilgoci ze skóry, aby zapewnić, że nie przegrzejesz się ani nie wyziębisz. Zimowe bielizna termiczna wykonana jest w różnych grubościach oraz z różnych materiałów. Najcieplejsza jest ta z wełny Merynos. Często opisywana jako „cudowna tkanina” wełna merynosowa jest wygodna, oddychająca, izolująca, odporna na zapachy i pochłaniająca wilgoć.

Następna i prawdopodobnie najważniejsza jest zimowa kurtka rowerowa. Najlepsze kurtki są ciepłe, izolujące i oddychające, ale nie są nieporęczne. Często są wodoodporne i wiatro odporne i mają odblaskowe elementy . Najlepsze zimowe kurtki rowerowe zazwyczaj mają kieszenie, które można wypełnić jedzeniem na długie, kilometry, dodatkową odzieżą i różnymi rzeczami , takimi jak telefon, pieniądze i klucze.

Zimą Warto również zaopatrzyć się w kurtkę, pelerynę wodo odporną . W sytuacji gdy aura bywa zmienna najgorsze dla nas jest bycie przemoczonym . Dlatego kurtki takie zazwyczaj są lekkie aby schować do kieszeni i użyć w razie dużych opadów śniegu lub deszczu .

ubiory zimajpg

Dolnej części ciała

Przechodząc do dolnej części ciała warto zaopatrzyć się  o  dobrej jakości zimowe spodnie rowerowe, z irchą jeśli mamy spodnie bez niej załóżmy nasze letnie spodenki rowerowe pod nie. Pamiętaj również o ochraniaczach na buty , są cennym dodatkiem do zimowej garderoby rowerowej. Wiele zimowych spodni , szortów i ocieplaczy na szelkach jest wykonanych z tkaniny roubaix, mieszanki nylonu i lycry, ze szczotkowaną podszewką dla dodatkowego komfortu. Niektóre modele wykorzystują również wodoodporne tkaniny, aby Twoje nogi były suche.

spodnie zimajpg

Rękawice

Gdy temperatura spada, para grubych, wodoodpornych rękawiczek stanowi rozsądną inwestycję. Im zimniej, tym trudniej operować zarówno przerzutkami, jak i hamulcami, dlatego ważne jest utrzymywanie ciepłych palców. Poszukaj rękawic, które utrzymają Twoje dłonie w cieple, a jednocześnie zapewnią swobodę ruchów podczas obsługi elementów sterujących roweru.
Idealnym rozwiązaniem są rękawice które dodatkowo mają elementy odblaskowe . Pamiętaj bezpieczeństwo przede wszystkim :)


rekawiczki jpg
https://skleprowerowywarszawa.pl/pl/p/Rekawiczki-Zimowe-XLC-55-st.-C/1182


Nakrycia głowy


 Otwory wentylacyjne w kasku rowerowym mogą zapewniać chłód podczas cieplejszych miesięcy, ale mogą oznaczać, że głowa bardzo szybko wyziębia się zimą. Aby temu zaradzić, możesz nosić skromną czapkę kolarską lub „casquette”, prostą bawełnianą czapkę, którą kolarze noszą od początków tego sportu. Czapka rowerowa umieszczona pod kaskiem działa jak warstwa izolacyjna, która zapewnia ciepło. Aby zapewnić dodatkowe ciepło i jeszcze chłodniejsze dni, czapki zimowe są często wykonane z grubszej, dwuwarstwowej wełny lub bawełny i zakrywają uszy, aby zapewnić ochronę przed przenikliwym wiatrem. W okolicy szyi i kołnierzyka, ochraniacze, kominy lub rurki multitube zapobiegają przedostawaniu się zimnego powietrza do kurtki zimowej i można je założyć na brodę, a nawet na nos, aby chronić twarz przed chłodem.winter-clothing-guide-glassesjpg


Chociaż ubieranie się na zimę wymaga więcej planowania niż na letnie przejażdżki, wykonanie kilku prostych kroków zapewni ci ciepło, suchość i wygodę. W przypadku górnej części ciała niezbędny jest dobry system warstw. Dla dolnej części ciała , znalezienie wygodnej pary spodni na szelkach i utrzymanie suchych stóp sprawi, że zimowa jazda będzie o wiele bardziej komfortowa. Jak mówi stare przysłowie, nie ma złej pogody, jest tylko nie odpowiedni ubiór. Więc bądź przygotowany i ogarnij zimno! 
W tym celu Zapraszamy do Stajni Rowerowej . 
https://stajniarowerowa.pl/