Czy kaski tracą ważność? Kiedy należy wymienić kask i jak najlepiej o niego dbać

Bezpieczeństwo kasków rowerowych

Kaski rowerowe są kluczowym elementem zwiększającym nasze bezpieczeństwo i ochronę głowy w przypadku wypadku. Dlatego zawsze przed każdym wyjazdem należy sprawdzić, czy nasz kask jest w dobrym stanie.

Kiedy należy wymienić kask?

Wymiana kasku jest zalecana w pewnych przypadkach, nawet jeśli nie ma widocznych uszkodzeń. Kaski są zaprojektowane tak, by absorbować siłę uderzenia poprzez częściowe zniszczenie skorupy i wyściółki. Uszkodzenia te mogą nie być zauważalne na pierwszy rzut oka. Dlatego jeśli kask był narażony na silne uderzenie, powinien zostać zniszczony i wymieniony, nawet jeśli nie ma widocznych uszkodzeń.P6A9430_63230e7471883-1440x1080jpg

Czy kaski mają datę przydatności?

Tak, kaski mają określoną żywotność. Należy je wymieniać, gdy zaczną wykazywać oznaki zużycia. Ponadto, elementy kasku tracą swoją wytrzymałość z upływem czasu. Dlatego zaleca się wymianę kasku po trzech latach od zakupu, nawet jeśli nie był on uszkodzony w wyniku wypadku.

Jak dbać o kask?

Odpowiednie czyszczenie i dbałość o kask są kluczowe dla jego wykrycia uszkodzeń. Zaleca się zapoznanie z instrukcją producenta, aby poznać specyficzne zalecenia dotyczące pielęgnacji kasku.

Gwarancja wymiany w razie kolizji

Niektórzy producenci oferują gwarancję wymiany kasku w razie wypadku w pierwszym roku użytkowania. Warto zapoznać się z warunkami takiej gwarancji.TK23_LAUNCH_Velocis_MIPs_Social_IG_4-5_01jpg

Bezpieczeństwo i próby bezpieczeństwa kasków

Kaski, które spełniają odpowiednie normy, mają naklejki certyfikacyjne wskazujące na ich zgodność z określonymi standardami bezpieczeństwa. W USA standardem jest norma CSPC, a w Unii Europejskiej oznaczenie CE.

Wybór odpowiedniego kasku

Wybierając nowy kask, warto zwrócić uwagę na modele, które spełniają określone standardy bezpieczeństwa. Jednym z polecanych modeli jest Circuit WaveCel od Bontrager, który oferuje wyjątkową ochronę głowy.
TK23_LAUNCH_Velocis_MIPs_Social_IG_4-5_11jpg

Prawa dotyczące kasków

W Polsce, choć nie ma obowiązku jazdy na rowerze w kasku, jest to silnie zalecane zarówno przez środowiska rowerowe, jak i przedstawicieli Policji.

Pamiętajmy, że odpowiedni kask i jego właściwa pielęgnacja mogą mieć kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze.