KROSS to fascynująca opowieść o firmie i wizjonerze Zbigniewie Sosnowskim, który 30 lat temu postanowił zarazić Polaków miłością do rowerów.

Na początku lat 90-tych nie każde przedsięwzięcie było skazane na sukces. Zbigniew Sosnowski postanowił spróbować i otworzył sklep rowerowy w Przasnyszu; wiedział, że w następnych dekadach rower będzie nierozłączną częścią codziennego życia Polaków. Przez lata ciężkiej pracy i długofalowej wiary w to, że każdy może być rowerzystą, przekształcił Kross z małego sklepu rowerowego w czołowego producenta jednośladów w Europie.

Przyglądając się tej historii bardziej szczegółowo dynamiczny rozwój firmy nastąpił w roku 2000, kiedy w Przasnyszu powstał nowoczesny zakładu produkcyjny, z rozwiązaniami informatycznymi najnowszej generacji zapewniającymi optymalne zarządzanie montażem i składowaniem rowerów. To przedsięwzięcie pozwoliło na zakotwiczenie naszej produkcji w Polsce i dynamiczny rozwój firmy. Nowa jakość, wzory, ramy i komponenty pozwoliły Kross stać się konkurencją dla zaawansowanych technologicznie, popularnych na całym świecie firm produkujących rowery.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rowerzystów, marka KROSS stworzyła linię rowerów miejskich. W celu podkreślenia wyjątkowości tych rowerów, w 2016 roku wydzielono im osobną markę – LE GRAND.

LE GRAND to piękny, nowoczesny i funkcjonalny rower miejski, który stworzony został z myślą o użytkownikach na co dzień przemierzających miejską dżunglę, natomiast w weekend udających się na wycieczkę ze znajomymi. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie: panie – przepiękne „holenderki” w stylu retro w ponadczasowym designie, panowie – eleganckie i praktyczne rowery na każdą okazję, a dzieci swoje pierwsze, niezapomniane pojazdy na dwóch kołach.

Bazując na doświadczeniu i wiedzy marki KROSS, rowery LE GRAND zostały dopasowane do potrzeb mieszkańców aglomeracji miejskich – niezależenie od tego, czy spieszą się oni, by zdążyć do pracy, czy spokojnie przemierzają ulicę, jadąc na spotkanie ze znajomymi.

TEAM KROSS

png


MAJA WŁOSZCZOWSKA

Zawodniczka, której fanom, nie tylko w Polsce, nie trzeba przedstawiać. Dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich, Mistrzyni Świata i Europy oraz wielokrotna medalistka imprez mistrzowskich. Mistrzyni Świata w XCO jak również XCM, jedna z najbardziej utytułowanych kobiet we współczesnym MTB- sezonie 2019 zaliczyła debiut w najtrudniejszym wyścigu świata - Cape Epic, kończąc go w duecie z Ariane Luthi na trzeciej pozycji.

Sprzęt:

Level Team Edition, Level Tokyo, Vento TE, Earth Team Edition

Najważniejsze osiągnięcia

 • 2 miejsce – Igrzyska Olimpijskie, Pekin (2008)
 • 1 miejsce – Mistrzostwa Świata MT-Sainte-Anne 2010
 • 2 miejsce- Igrzyska Olimpijskie, Rio de Janeiro (2016)png


ONDREJ CINK

Mimo wciąż młodego wieku, kariera Cinka jest już bardzo bogata. Ma na koncie między innymi złoty medal mistrzostw świata i mistrzostw Europy w kategorii U-23, brąz seniorskich mistrzostw globu, a także epizod w kolarstwie szosowym. W sezonie 2017 reprezentował barwy drużyny najwyższej dywizji World Tour i zaliczył między innymi występ w Tour de France. Zawodnik Kross Racing Team od sezonu 2019. Jest pierwszym kolarzem w historii KRT, który stanął w barwach zespołu na podium Pucharu Świata.

Sprzęt:

Level Team Edition , Level Tokyo , Vento TE , Earth Team Edition

Najważniejsze osiągnięcia

 • Mistrz Czech XCO 2020
 • Mistrz Czech XCO 2019
 • 6 miejsce - Mistrzostwa Świata XCO 2019
 • 1 miejsce - Mistrzostwa Świata XCO U23 2012png


SERGIO MANTECON

Zawodnik urodzony w 1984 roku do ekipy Kross Racing Team dołączył przed startem sezonu 2019. Już w pierwszych miesiącach zaprezentował się z bardzo dobrej strony, wygrywając wraz z Ondrejem Cinkiem finałowy etap Absa Cape Epic- najtrudniejszego wyścigu MTB na świecie, oraz stając na najwyższym stopniu podium zawodów w Polsce i Hiszpanii. Niezwykle popularny, nie tylko na obczyźnie, kolarz, który ma na koncie między innymi medal mistrzostw Europy oraz podia na zawodach Pucharów Świata.

Sprzęt:

Level Team Edition, Level Tokyo, Vento TE, Earth Team Edition

Najważniejsze osiągnięcia

 • 1 miejsce Etap Absa Cape Epic 2019
 • 1 miejsce Górale na Start Wałbrzych 2019
 • 1 miejsce Open De Espana Btt XCO Internationales Villa De Caudete Granpng


BARTŁOMIEJ WAWAK

Bartłomiej Wawak jest aktualnie najlepszym polskim zawodnikiem kolarstwa górskiego. Potwierdza to 7 wygranych wyścigów z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej w sezonie 2019 oraz miejsce w top 20 rankingu światowego. Bartłomiej jest w stanie walczyć ze światową czołówką i wierzymy, że po powrocie do drużyny jego dystans do najlepszych się zmniejszy. Jednym z jego celów i marzeń jest start w IO 2020.

Sprzęt:

Level Team Edition , Level Tokyo , Vento TE , Earth Team Edition

Najważniejsze osiągnięcia

 • 1 miejsce Slovak Cup XCO 2019
 • 1 miejsce Strabag Cup XCO Kutna Hora 2019
 • 1 miejsce Csomor MTB Race XCO 2019
OBSŁUGApng

Kornel Osicki

Managerem Kross Racing Team jest doświadczony Kornel Osicki, który jest związany ze sportem od najmłodszych lat. Wychowany w duchu sportu przez rodziców którzy od dziecka zaszczepili w nim miłość do sportu, najpierw do narciarstwa a później kolarstwa. Kornel Osicki od sezonu 2006 ścigał się w grupach zawodowych MTB uczestnicząc w wyścigach na całym świecie. W latach 2014 i 2015 sam był zawodnikiem KRT. Po podjęciu decyzji o zakończeniu kariery po sezonie 2016 od stycznia 2017 objął stanowisko trenera Kadry Narodowej kolarzy górskich a w sezonie 2018 dołączył do zespołu KROSS i od września 2018 pełni rolę managera Teamu łącząc ze sobą obie funkcje.Leszek Pluciński

Asystentem Menagera KRT jest Leszek Pluciński który większość życia spędził ścigając się na wyścigach w kolarstwie szosowym. Od 2012 roku Leszek był zawodowym kolarzem w najlepszych polskich grupach zawodowych. Podczas swojej kariery startował w wielu wyścigach z kalendarza World Tour: Amstel Gold Race, Giro di Lombardia, Tirreno-Adriatico czy Volta Catalunya. Największymi sukcesami w karierze jest zwycięstwo w klasyfikacji generelanej Bałtyk - Karkonosze oraz Górskie Mistrzostwo Polski na szosie U23. W 2019 roku zakończył karierę zawodnika i od sezonu 2020 dołączył do obsługi KRT.
png

Hubert Grzebinoga

Hubert Grzebinoga związany z kolarstwem od 1996 roku, na początku jako zawodnik, a od roku 2007 jako mechanik grup zawodowych.

png

Dagmara Drabik

Fizjoterapeutka z pasją do sportu. Od dziecka związana z pływaniem jako uczennica szkoły sportowej. W wieku juniorskim rozpoczęła przygodę z kolarstwem, która trwa do dziś. Wciąż z zaangażowaniem rozwija swoje pasje, szukając najlepszych rozwiązań dla sportowców i pacjentów, z którymi pracuje. Od sezonu 2019 doświadczenie zbierała pracując z zawodnikami Kadry Narodowej Od 2020 roku jest związana z drużyną Kross Racing Team w roli fizjoterapeuty.
png

Pavel

Pavel Brynda to czeski fizjoterapeuta i osteopata. Pochodzący z okolic Pragi Pavel, łączy swoje zamiłowanie do kolarstwa górskiego z zawodowymi umiejętnościami, dbając o zdrowie zawodników Kross Racing Team. Do zespołu dołączył w 2019 roku.

png

Mariusz Miśkowicz

Fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem w pracy z kolarzami górskimi poziomu światowego. Od 2010 roku zaczął pracę w Polskiej kadrze narodowej kolarzy górskich. Rok 2013 przyniósł mu transfer do kadry Federacji Rosyjskiej kolarzy górskich. Uczestniczył z reprezentacją Sbornej jak członek misji medycznej na IO Rio 2016. Pasjonat fizjoterapii sportowej, uczestnik wielu specjalistycznych kursów w tym zakresie.png

O NAS

JESTEŚMY POLSKĄ ZAWODOWĄ GRUPĄ KOLARSKĄ. PRZYCZYNĄ POWSTANIA NASZEGO ZESPOŁU BYŁA CHĘĆ ZWIĘKSZENIA ROZPOZNAWALNOŚCI MARKI KROSS S.A. ORAZ STWORZENIE MOŻLIWOŚCI WPROWADZENIA DO PORTFOLIO FIRMY ROWERÓW BARDZO ZAAWANSOWANYCH TECHNICZNIE, BUDOWANYCH I TESTOWANYCH PRZY POMOCY ZAWODNIKÓW TEAMU.

Powstanie naszej drużyny pokazało, że firma KROSS świetnie radzi sobie na arenie międzynarodowej, produkując rowery, na których nasi zawodnicy KRT w ostatnich latach wygrali miedzy innymi Mistrzostwa Świata, Puchary Świata, Mistrzostwa Europy oraz wiele innych wyścigów. K Jesteśmy w gronie 16 grup zawodowych, o statusie UCI Elite. Status Elite to najwyższa z możliwych licencji Międzynarodowej Federacji Kolarskiej (UCI), która zrzesza najlepsze drużyny z rankingu UCI. Nasza drużyna, dzięki przemyślanym decyzjom kadrowym oraz oferowanemu zawodnikom zapleczu, notuje ciągły rozwój, skupiając na sobie uwagę coraz większej liczby ekspertów oraz mediów – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych.

W perspektywie kolejnych lat, chcemy nadal się rozwijać, wykorzystując silne fundamenty naszego zespołu na kolejne lata, którymi są przede wszystkim Ondrej Cink oraz Bartłomiej Wawak. Na tym fundamencie będziemy budować zespół, głównie pod kątem IO Paryż 2024 i IO LA 2028. Celem na kolejne sezony jest zwycięstwo Pucharu Świata w kategorii Elity mężczyzn oraz walka o podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kategorii zarówno kobiet jak i mężczyzn.