Czym jest rower szosowy typu Endurance ?

Rower Szosowy typu Endurnace tak naprawdę jest rowerem szosowym dla każdego kolarza – zarówno amatora zaczynającego przygodę z rowerem szosowym, jak i dla kolarza, który już od dawna dosiada tego typu rowerów, ale szuka rozwiązania bardziej komfortowego. Często z możliwością montażu dużo szerszej opony aniżeli w standardowych rowerach szosowych, co dalej wpływa na pozytywne odczucia z jazdy, redukcję drgań, większą kontrolę i prowadzenie w bardziej przewidywalny sposób. Zmieniona geometria rowerów typu Endurance sprawia, że rower ten zachowuje się stabilnie nawet przy złych warunkach pogodowych i łatwiej nim manewrować na nierównej nawierzchni. Basso-Venta-Disc-105-01-cec4ff8jpg


Jedną z najbardziej charakterystycznych cech, obok możliwości montażu szerszej opony, jest tzw. „komfortowa pozycja na rowerze". Krótko mówiąc, rowery tego typu znacząco różnią się od  innych szosowych rowerów pod względem budowy główki ramy – jest ona wyższa, a przy zastosowaniu krótszych mostków nasza pozycja nie jest aż tak bardzo obniżona jak w klasycznych rowerach szosowych. Jak na rower z przeznaczeniem szosowym przystało, jest to nadal maszyna do bardzo szybkiej jazdy.

Następnym aspektem, o który już wspominaliśmy, a który sprawia, że rowery Endurance są wyborem wielu rowerzystów, są różnego rodzaju rozwiązania podnoszące wygodę. Zazwyczaj są to wygodniejsze, bardziej miękkie siodła, szersze opony, ale niekiedy bywa, że rowery typu Endurance mają systemy poprawiające wyłapywanie drgań, jak na przykład system 3B zastosowany w Rowerach Basso Venta. Cel zawsze jest ten sam, ma on być jeszcze wygodniejszy i bardziej uniwersalny dla klienta.

Wybierając rowery Endurance, idziemy na pewien kompromis: wygoda vs. szybkość, ponieważ bardziej komfortowa pozycja oznacza dla nas nieco większe opory powietrza, co na uwadze mają kolarze startujący w zawodach rowerowych.

W obecnych czasach większość dostępnych w sklepach rowerów wykonana jest z aluminium lub karbonu; nie inaczej jest w przypadku szosowych rowerów typu Endurance, dlatego często możemy stać przed wyborem, który z nich wybrać. I tu rozwiewamy wasze wątpliwości, jeśli w tym przypadku nie decyduje cena (rowery karbonowe są zdecydowanie droższe) i możemy sobie na to pozwolić, wybierz karbon, o którym mity krążące w sieci mówią, że to kruchy materiał. Nic bardziej mylnego – karbon jest wytrzymałym materiałem, lepiej amortyzującym oraz przekazującym energię kolarza. Co za tym idzie – rower lepiej przyśpiesza, jest lżejszy. Z czystym sumieniem polecamy każdemu ramy karbonowe.

Rowery Endurance – szczególnie te karbonowe – ze względu na niższą wagę świetnie sprawdzą się również na podjazdach. Fakt, że pozycja jest bardziej wyprostowana, może poprawić oddychanie przy bardzo dużym zmęczeniu, a dzięki temu, że rower jest stabilny, będziemy się czuć na nim jak w samochodzie typu SUV. Komfort i jeszcze raz komfort. Jedyne różnice odczujemy na zjazdach – ze względu na większe opory powietrza możemy być nieco wolniejsi od naszych kolegów na topowych rowerach Aero, takich jak Cervelo S5,o których więcej w kolejnym wpisie.

Ostatnia rzecz to hamulce, ponieważ podczas pokonywania długich dystansów bezpieczeństwo to kluczowa sprawa, a przy tym pewność działania w każdych warunkach. Polecamy hamulce tarczowe, najlepiej te hydrauliczne. Mają one dużo większą siłę hamowania, więc możemy być pewni, że nawet na stromych zjazdach czy przy większej masie nas nie zawiodą.

W naszym podwarszawskim sklepie Stajnia Rowerowa znajdziecie kilka typów rowerów Endurance. Jednym z nich jest wspomniany Basso Venta kolejnym Lapierre Pulsium , Giant Defy Advanced , Focus Paralane, Orbea Avant oraz dla kobiet – rower marki Liv Avail Advanced.
Te i wiele więcej rowerów szosowych znajdują się również pod linkiem www.skleprowerowywarszawa.pl