Jak dobrać odpowiednie siodło na rower .

Tak jak nie ma jednego uniwersalnego roweru odpowiedniego dla każdego kolarza-od profesjonalisty po rekreacyjnego rowerzystę-tak samo nie istnieje siodełko, które spełni oczekiwania wszystkich użytkowników. Jednakże można znaleźć modele dostosowane do indywidualnych i specyficznych potrzeb.

Wybór siodełka rowerowego jest kluczowy, ponieważ w dużej mierze wpływa na komfort jazdy. To właśnie na siodełku spoczywa większość ciężaru ciała. Dlatego ważne jest, aby znać podstawowe zasady, które pomogą dopasować je do roweru, stylu jazdy i przede wszystkim naszej anatomii.

Dobór siodełka rowerowego do budowy ciała

Wielu mniej doświadczonych rowerzystów lekceważy znaczenie odpowiedniego siodełka i pozostaje przy fabrycznych modelach. Chociaż te zazwyczaj pasują do rodzaju roweru, niekoniecznie są optymalne dla naszego ciała, co może prowadzić do bólu i podrażnień podczas oraz po jeździe.

Odpowiednie siodełko powinno odciążać kości miednicy i zapewniać dobrą amortyzację, co sprawi, że nawet podczas długich i męczących przejażdżek nie odczujemy dyskomfortu w intymnych partiach ciała. Kluczowe jest zapewnienie optymalnych warunków dla kości kulszowych, na których głównie się opieramy podczas jazdy.

Najbardziej komfortowe siodełko nie musi być jednak maksymalnie miękkie. Zbyt miękka wyściółka może powodować otarcia i dyskomfort przy dłuższej jeździe, mimo że na krótkich dystansach wydaje się wygodna. Na długie trasy lepiej sprawdza się twardsze siodełko z systemem amortyzującym.

Siodełka różnią się w zależności od rodzaju roweru. Pozycja podczas jazdy ma tu znaczenie - im bardziej pochylona sylwetka, tym węższe siodełko jest potrzebne. Dlatego najpierw trzeba zastanowić się nad stylem jazdy, a dopiero potem nad wyborem siodełka.

received_693718571842114 2jpeg

Jakie siodełko rowerowe wybrać?

Budowa ciała różni się u każdego, dlatego przed zakupem warto zmierzyć rozstaw kości kulszowych. Można to zrobić, siadając na miękkim podłożu w pozycji przypominającej tę na rowerze, a następnie zmierzyć odległość między najgłębszymi punktami odbicia. Idealne siodełko powinno być nieco szersze od uzyskanego wyniku. Inne czynniki, takie jak szerokość miednicy, również mają znaczenie, ale te pomiary ułatwią selekcję.

Czy są różnice w doborze siodełek męskich i damskich? Kobiety zazwyczaj wybierają nieco szersze siodełka, podczas gdy mężczyźni muszą zwracać uwagę na komfort w okolicach genitaliów, aby uniknąć problemów z prostatą i oddawaniem moczu. Producenci oferują rozwiązania takie jak otwory, wgłębienia i specjalne wyściółki, które zmniejszają nacisk.

Jak ustawić siodełko w rowerze?

Po zakupie siodełka, jego prawidłowe ustawienie jest kluczowe dla komfortu jazdy. Wysokość siodełka najlepiej ustawiać w butach i spodenkach używanych podczas jazdy. Ważne, aby nogi nie były wyprostowane podczas pedałowania - kolana powinny być lekko ugięte.

Ustawienie siodełka w przód-tył można zacząć od ustawienia korb w poziomej pozycji i umieszczenia stóp na pedałach. W idealnym ustawieniu oś pedałów powinna być w linii prostej z czubkiem kolana.

Nachylenie siodełka to indywidualna kwestia. Jeśli poziome ustawienie jest niewygodne, można eksperymentować, aby znaleźć optymalną pozycję, zapewniającą wsparcie i zapobiegającą przesuwaniu się ciała.

Dla najwyższego komfortu oraz dla osób spędzających wiele godzin na rowerze idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego Bike Fittera. Takiego jak Marcin Słoma w Stajni Rowerowej, który oprócz dużej wiedzy teoretycznej posiada wiedzę praktyczną i doświadczenie przez lata jako profesjonalny kolarz, a potem trener kolarstwa oraz triathlonu.